Täit ovat yleisimpiä syksyisin ja talvisin. Täi elää koko elämänsä koirassa ja tarttuu koirasta koiraan, mutta koira ei voi saada tartuntaa muista eläimistä. Koiran täit eivät voi myöskään tarttua ihmisiin.
Jos täitä on runsaasti, niiden voi nähdä ryömivän koiran turkissa. Muutoin täitä ja niiden munia ei ole yhtä helppo nähdä paljain silmin.
Täin munat ovat valkoisia ”kuplia”, jotka kiinnittyvät koiran karvoihin ja pysyvät niissä myös kuoriutumisen jälkeen.
Eroon täistä
Koirille on monia tehokkaita karkotusvalmisteita, kuten Exspot ja Frontline. Myös monet punkkilääkkeet suojaavat koiraa täiltä.
Koira kannattaa pestä koirashampoolla 2–3 päivää ennen liuoksen käyttöä.
Jos sinulla on useampi koira, tarttumisvaara on suurempi. Kaikille koirille kannattaa tehdä täihoito, jos jollakin koiristasi on täitä.
Toimi näin, jos koirallasi on täitä:
- Tutki koiran turkki tarkasti.
- Pese koira koirille valmistetulla täishampoolla.
- 2–3 päivän kuluttua pesusta, anna koiralle uusi punkki/täikarkote.
- Jos sinulla on monta koiraa, tee kaikille koirillesi täihoito.